Nouilles udon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1473kj (353 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1473.0kj (353 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.0g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.27272727272727% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.3% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 400.0mg |
| Sodium Points | 4 |
| Sodium Value | 400.0mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eaglobe,paris Store Soba (Similarity score: 10.73)
- Prix Riso Basmati (Similarity score: 14.22)
- Franprix,franprix Bio Riz Blanc Bio (Similarity score: 16.70)
- Nouilles De Blé (Similarity score: 17.03)
- Levanthym Zaatar (Similarity score: 18.32)
- Nikko Mushroom Noodles (Similarity score: 18.82)
- Tipiak Fine Chapelure De Pain Bio (Similarity score: 19.44)
- Nouilles Soba De Sarrasin (Similarity score: 19.55)
- Auchan Thon Entier Au Naturel (Similarity score: 20.88)
- Nouilles Soba (Similarity score: 20.91)
- Prix Mini Riz Long Blanc (Similarity score: 21.49)
- Pescanova Patas De Pulpo Cocido En Su Jugo (Similarity score: 21.55)
- Maître Jean Pierre Brioche Tranchée (Similarity score: 21.58)
- Solrius Aperitivo De Maíz Ecológico "solrius" (Similarity score: 21.76)
- Belfiore Brlotti Freschi (Similarity score: 22.18)