Nouilles aux oeufs moyennes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1575kj (377 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1575.0kj (377 calories/kcal) |
| Fiber | 3.5294117647059 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.53 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 11.764705882353g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.76g |
| Saturated Fat | 0.58823529411765g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.00000000000034% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20.0% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -4 |
| Sodium | 58.823529411764mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 58.8mg |
| Sugars | 1.1764705882353g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Come Nat Tortitas De Arroz Integral (Similarity score: 11.69)
- Fiorentini Bio Gallette Kamut (Similarity score: 14.25)
- Pasta Bossolasco Tagliolini Al Tartufo (Similarity score: 15.01)
- La Vie Claire Duo De Quinoa (Similarity score: 15.87)
- Primeal Duo De Quinoa Bio De Bolivie (Similarity score: 15.87)
- Casino Bio,groupe Casino Tagliatelles À L'ancienne, Aux Œufs Frais Bio (Similarity score: 16.16)
- Bakery On Main Gluten Free Happy Quick Oats (Similarity score: 16.32)
- Fettuccine De Carlonis (Similarity score: 19.49)
- Eroski Avena En Copos (Similarity score: 19.83)
- Special Line Copos De Avena (Similarity score: 20.20)
- Carrefour Salvado Avena (Similarity score: 20.59)
- Terre D'italia, Terre Ditalia Fettuccine Di Campofilone (Similarity score: 20.70)
- La Isleña Lasaña Al Huevo (Similarity score: 21.35)
- Casino Bio,casino Galettes Épeautre (Similarity score: 21.43)
- Tous Les Jours Muesli Floconneux Aux Fruits Secs (Similarity score: 21.49)