Nouilles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1540kj (369 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1540kj (369 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 15.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15.2g |
| Saturated Fat | 1.6g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 41.02564102564103% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 0 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 2.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sapori Dintorni,conad Cavatelli Pugliesi (Similarity score: 6.61)
- Orecchiette Casarecce (Similarity score: 8.06)
- Conchiglioni Caserecci (Similarity score: 8.06)
- Passioni Orecchiette (Similarity score: 8.75)
- Di Bari, Tarall'oro Spaghetti (Similarity score: 8.75)
- Pastificio Di Bari Tarall’oro Tarall Oro Conchiglioni (Similarity score: 8.75)
- Spaghetti Rigati (Similarity score: 12.40)
- Back Family Backoblaten (Similarity score: 12.82)
- Alce Nero Farina Di Riso (Similarity score: 13.10)
- Lo Conte,le Farine Magiche Farina Poco Raffinata Manitoba Per Salati (Similarity score: 13.30)
- Bia Italian Food Couscous De Riz Bio (Similarity score: 13.39)
- Sol Natural Tagliatelle De Espelta (Similarity score: 13.86)
- Canneloni (Similarity score: 14.00)
- Alnatura Himalaya Basmati Reis (Similarity score: 14.62)
- Vivo Meglio Cialde Di Riso E Soia (Similarity score: 14.87)