Notti Frutti Notti Frutti
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1949kj (466 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1949kj (466 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 26 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 26 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 53.84615384615385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 17 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 36g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 36g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nature's Garden, Cibo Vita Inc Nature's Garden, Mountain Mix Fruit & Nut Mix (Similarity score: 26.86)
- Enriched Cranberry Mix (Similarity score: 27.91)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans Organic, Trail Mix, Banana Almond (Similarity score: 28.55)
- Coconut Chips, Sliced Almonds, Dried Strawberries, Dried Pineapple, Diced Mango, And Dried Blueberries Strawberry Margarita Trail Mix, Strawberry Margarita (Similarity score: 29.74)
- Isaura Cerise À La Liqueur (Similarity score: 32.92)
- Delitzscher Chocolate Fruits (Similarity score: 32.95)
- Anthon Berg Pflaume In Madeira 8er (Similarity score: 34.61)
- Target Stores Organic Dark Chocolate Trail Mix (Similarity score: 35.46)
- Favorina Cherry Liquers (Similarity score: 35.52)
- Leader Price Chocolat Noir Fourré Pâte D'amande (Similarity score: 35.64)
- Easy Snacking, Fruit And Nut Blend Dried Sweetened Cranberries, Banana Chips, Raw California Almonds And Raw Cashews (Similarity score: 37.78)
- Lehi Valley Trading Co All Natural Chocolate Trail (Similarity score: 38.52)
- Maison Taillefer Chocolat Noir Coeur Poire (Similarity score: 38.58)
- Bicentury 6 Semillas & Cereales (Similarity score: 38.62)
- Scholetta,dipa Chocolat Noir Poire Amandes (Similarity score: 38.92)