Northampton Peanut Co. Salted Peanuts
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2540kj (608 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 7 |
| Energy Value | 2540kj (608 calories/kcal) |
| Fiber | 14.3 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 14.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 33.333333333333336 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 33.3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 25g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25g |
| Saturated Fat | 7.14g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 16.65888940737284% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 11 |
| Sodium | 257mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 257mg |
| Sugars | 3.57g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Northampton Peanut Co Red Sox Salted Peanuts (Similarity score: 0.00)
- Lightly Salted Southern Blister Fried Peanuts (Similarity score: 9.90)
- Northampton Peanut Co Salted Peanuts (Similarity score: 11.76)
- Dry Roasted Peanuts (Similarity score: 18.77)
- Grassland Grassland, Roasted Salted Cashews (Similarity score: 27.37)
- Stater Bros Stater Bros , Raosted & Salted Cashews (Similarity score: 27.37)
- Roasted & Salted Cashews (Similarity score: 27.37)
- Heinz Lightly Salted Dry Roasted Peanuts, Lightly Salted (Similarity score: 27.83)
- Lightly Salted Dry Roasted Peanuts, Lightly Salted (Similarity score: 27.83)
- International Nut Corporation Nutcracker, Cashew Lovers Mix (Similarity score: 28.26)
- Island Hopper Crunchy Almonds & Macadamia Nuts Mixed With Tart Cranberries & Spicy Ginger Trail Mix (Similarity score: 28.70)
- Meijer, Meijer Inc Chipotle Mixed Nuts (Similarity score: 28.92)
- Ritovo Selections Toasted Almonds With Truffle & Salt (Similarity score: 29.06)
- Imperial Nuts, Star Snacks Co Inc Imperial Nuts, Deluxe Mixed Nuts, Salted (Similarity score: 29.49)
- Dry Roasted Peanuts, Lightly Salted (Similarity score: 30.31)
Ingredients List
- Peanut
- Peanut Oil
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)