Noosa Finest raspberry yoghurt
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 536kj (129 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 536kj (129 calories/kcal) |
| Fiber | 0.4 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.29g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.29g |
| Saturated Fat | 2.64g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 54.432989690721655% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.4% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 2 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 13.22g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Noosa Finest Yoghurt (Similarity score: 5.89)
- Chocolat Et Brownies (Similarity score: 8.59)
- Whole Milk Yogurt (Similarity score: 9.40)
- Real Greek Yogurt (Similarity score: 9.77)
- Stonyfield Organic Organic Greek Yogurt (Similarity score: 9.92)
- Olde Fashioned Neapolitan Vanilla Chocolate & Strawberry Light Ice Cream, Neapolitan Vanilla Chocolate & Strawberry (Similarity score: 10.94)
- Whole Milk Yogurt (Similarity score: 11.57)
- Whole Milk Yogurt (Similarity score: 11.68)
- Whole Milk Yogurt (Similarity score: 11.68)
- Whole Milk Yogurt (Similarity score: 11.68)
- Whole Milk Yogurt (Similarity score: 11.68)
- Coop,coop Qualité & Prix Créme Dessert Chocolat Coop Qualité & Prix (Similarity score: 12.14)
- Milbona Cocos Joghurt (Similarity score: 12.20)
- Mont Blanc Creme Mont Blanc Chocolat (Similarity score: 12.32)
- Spar Aros De Chocolate Negro (Similarity score: 12.43)
Ingredients List
- Grade Pasteurized Whole Milk
- Fruit
- Cane Sugar
- Honey
- Kosher Gelatin
- E440a
- Live And Active Cultures
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)