Noolam Noolam
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 882kj (211 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 882kj (211 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 4.2g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 28.000000000000004% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28% |
| Saturated Fat Value | 4.2g |
| Score | 11 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les Mouettes D'arvor Filet De Maquereaux Moutarde (Similarity score: 6.48)
- Filets De Maquereaux (Similarity score: 6.48)
- Jacques Gonidec Filets Maquereaux A La Mourtade Bio (Similarity score: 6.48)
- France Kebab Family Lamelles De Kebab Au Poulet Et Coupées Sur Broche (Similarity score: 7.07)
- M&s Pork Chipolatas (Similarity score: 11.03)
- Delico Food Shiu Mai Porc (Similarity score: 11.31)
- Sans Marque L'escalope Cordon Bleu (Similarity score: 12.20)
- Les Nouveaux Affineurs L'affiné D'albert (Similarity score: 12.33)
- Maître Coq Donuts De Poulet Fromage Et Bacon (Similarity score: 12.91)
- U Grignotte De Poulet Rôtie Goût Mexicain (Similarity score: 13.17)
- U Grignotte De Poulet Rôtie Goût Mexicain (Similarity score: 13.17)
- Samoussas Poulet Créole (Similarity score: 13.84)
- Mantua Surgelati Pizza Capricciosa (Similarity score: 14.10)
- Tesco Finest,tesco Orkney Crab Pate (Similarity score: 14.27)
- Auchan Grignottes De Poulet Nature (Similarity score: 14.71)