Non pareils
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1569kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1569kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 75g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 75g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Candy (Similarity score: 0.00)
- Flavored Decorating Sugar (Similarity score: 0.00)
- Ginger Chews With Lychee (Similarity score: 0.00)
- Peppermint Candy Canes, Peppermint (Similarity score: 0.00)
- Blue Jimmies (Similarity score: 0.00)
- Peppermint Crunch, Peppermint (Similarity score: 0.00)
- Rainbow Jimmies (Similarity score: 0.00)
- White Jimmies (Similarity score: 0.00)
- Orange Jimmies (Similarity score: 0.00)
- Ginger Chews With Coffee (Similarity score: 0.00)
- Pink Jimmies (Similarity score: 0.00)
- Ford Gum & Machine Company Inc Carousel, Gumball Machine Bank (Similarity score: 0.00)
- Rainbow Nonpareils (Similarity score: 0.00)
- Ford Gum & Machine Company Inc Carousel, Gumball Refills (Similarity score: 0.00)
- Strawberry, Green Apple Lollipops, Strawberry, Green Apple (Similarity score: 0.00)
- Organic Coconut Sugar (Similarity score: 0.00)
Ingredients List
- Sugar
- Corn Starch
- E127
- Confectioner's Glaze
- E903
- E102
- E133
- E110
- E129
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)