Nominal cereální kaše Nomina pohanková
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 4.9 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 4.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.076923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -6 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Lazzaretti Tagliatelles 3 Couleurs Bio (Similarity score: 5.82)
- Jardin Bio,léa Nature Jardin Bio Spirales Lentilles Corail (Similarity score: 6.88)
- K Classic, Wurzener Haferflocken (Similarity score: 6.89)
- Panzani Lasagne (Similarity score: 7.53)
- Panzani Pz Paniers Kg 6 (Similarity score: 7.53)
- Panzani Pz Semoule Moyen 500 6 (Similarity score: 7.53)
- Baule Volante Amaranto Soffiato (Similarity score: 7.71)
- Alnatura Kamut Khorasan Weizen (Similarity score: 7.86)
- Full Circle Market, Topco Associates Inc Original Instant Oatmeal (Similarity score: 7.95)
- Nature's Promise Instant Oatmeal (Similarity score: 7.95)
- Auchan Graine De Couscous Fin (Similarity score: 8.01)
- Ambra Farfalle N 70 (Similarity score: 8.10)
- Wurzener Hafterflocken Zart (Similarity score: 8.19)
- Biopanadería Mijo Hinchado (Similarity score: 8.24)
- Tradizioni D Italia,tradizioni D'italia,leclerc Linguine N°121 (Similarity score: 8.56)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)