Noix de cajou
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2230kj (533 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2230kj (533 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 100 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 100 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 19 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 18.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18.2g |
| Saturated Fat | 7.8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 17.76765375854214% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 17.8% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 9 |
| Sodium | 520mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 520mg |
| Sugars | 7g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roland Wasabi Coated Peanuts, Hot (Similarity score: 26.23)
- Wonderful Pistachios & Almonds Llc Pistachios (Similarity score: 28.19)
- Wonderful Pistachios & Almonds Llc Roasted & Salted Pistachios (Similarity score: 28.19)
- Wonderful Roasted & Salted Pistachios (Similarity score: 28.19)
- Wonderful Pistachios, Roasted & Salted (Similarity score: 28.70)
- โก๋แก่, Koh Kae, Kohkae, Koh Kae ถั่วโก๋แก่รสกุ้ง (Similarity score: 33.60)
- Paramount Farms Wonderful, Roasted & Salted Pistachios (Similarity score: 36.92)
- Wonderful Pistachios (Similarity score: 36.92)
- Casino Pistaches Grillées Salées (Similarity score: 39.41)
- Casino Pistaches Grillées Et Salées (Similarity score: 39.41)
- Crema Pomodori Aromatizzati Al Tartufo (Similarity score: 43.49)
- Carrefour Pistaches Grillées Salées (Similarity score: 49.49)
- Wonderful Roasted & Salted (Similarity score: 50.32)
- Wonderful Pistachios & Almonds Llc Pistachios (Similarity score: 52.17)
- Samai Plantain Chips Lime (Similarity score: 53.02)