noel puré de tomate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 118kj (29 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 118kj (29 calories/kcal) |
| Fiber | 1.33 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.33 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 50 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 50 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 1.67g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 12.200000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12.2mg |
| Sugars | 4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eroski Mermelada Diet Fresa (Similarity score: 5.66)
- Whole Foods Market, Bread & Circus Inc Whole Foods Market, Freshly Cut Peppers And Onion (Similarity score: 9.45)
- Cabbage & Carrots Cole Slaw, Cabbage & Carrots (Similarity score: 10.00)
- Ingles Markets Inc Harvest Farms, Organic Lemony Arugula, Lemony Peppery (Similarity score: 10.36)
- Wegmans Organic Lemony Arugula Blend (Similarity score: 10.36)
- Ahold 100% Juice (Similarity score: 13.96)
- Consum Mezcla De Coles (Similarity score: 14.11)
- U,système U Pulpe De Tomates En Dés (Similarity score: 14.68)
- Juver Tropical (Similarity score: 17.02)
- Teinacher Schorle Apfel (Similarity score: 17.19)
- Hiper Dino Mermelada De Ciruela Diet (Similarity score: 17.72)
- Simply Keto Erdbeermarmelade (Similarity score: 17.74)
- Conad Cipolla Dorata (Similarity score: 17.77)
- Alteza Mermelada De Melocotón Extra Diet (Similarity score: 18.05)
- Froiz Mermelada De Ciruela S Azúcares Añadidos (Similarity score: 18.16)
Ingredients List
- Tomato
- Acidity Regulator
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)