No name® Chunk light tuna, packed in water
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 123kj (30 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 123kj (30 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.8235294117647g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.82g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 105.88235294118mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 105.9mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sélection Macédoine De Legumes (Similarity score: 16.07)
- Polpa (Similarity score: 17.59)
- Happea Erbsendrink Original (Similarity score: 19.84)
- Gingered Sweet Potato Ready To Heat Soup, Gingered Sweet Potato (Similarity score: 20.52)
- Hearty Greens Superfood Salad Blend (Similarity score: 20.91)
- Rainbow Games Inc Premium Homemade Salsa & Marinade (Similarity score: 21.68)
- Organic Riced Cauliflower (Similarity score: 21.68)
- Thaï Coconut Milk Soup (Similarity score: 22.25)
- H E B Tomato Garlic Salsa (Similarity score: 22.51)
- Chongga Snack Algues Grillées (Similarity score: 22.52)
- Compliments Simulated Bacon Bits Contain No Meat (Similarity score: 22.82)
- Ranch Cauliflower Rice (Similarity score: 23.36)
- Ayala Café Soluble Descafeinado (Similarity score: 23.44)
- Gustibus Passata Con Ciliegino Siciliano (Similarity score: 23.85)
- Gustibus Passata Con Datterino Siciliano (Similarity score: 23.85)
Ingredients List
- Tuna
- Water
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)