Nixe Filets de Thon Albacore
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 587kj (141 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 587kj (141 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 25g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 25g |
| Saturated Fat | 0.9g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 22.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.5% |
| Saturated Fat Value | 0.9g |
| Score | -1 |
| Sodium | 327.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 328mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Seasoned Tuna Medley (Similarity score: 7.69)
- Organic Mini Chicken Meatballs For Kids (Similarity score: 13.86)
- Eurobi Robi Nudličky (Similarity score: 14.00)
- Eurobi Robi Plátky (Similarity score: 14.00)
- Bumble Bee Bumble Bee, Sensations, Seasoned Tuna Medley, Lemon & Pepper (Similarity score: 14.23)
- Cuisses De Poulet Portugais (Similarity score: 15.20)
- Isabel Atun Claro En Escabeche (Similarity score: 15.71)
- Isabel Atún Claro En Escabeche (Similarity score: 15.71)
- Isabel Atún Claro En Escabeche (Similarity score: 15.71)
- Isabel Atún En Escabeche (Similarity score: 15.71)
- Traiteur Gourmet Cordon Bleu (Similarity score: 16.47)
- High Liner Foods Salmon (Similarity score: 18.30)
- Sea Cuisine, High Liner Foods Sea Cuisine, Wild Alaska Salmon Fillets With A Cajun Spice, Lime And Butter Sauce, Cajun Lime (Similarity score: 18.30)
- El Corte Inglés Tacos De Potón Del Pacífico Al Ajillo (Similarity score: 19.14)
- Maquereaux À L'huile (Similarity score: 19.15)