Ninben Seasoning Soy Sauce
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 490kj (118 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 490kj (118 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.33g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.33g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 15 |
| Sodium | 4100mg |
| Sodium Points | 10 |
| Sodium Value | 4100mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Yaourt De Brebis Fruits Rouges (Similarity score: 86.52)
- Sauce D’huitre (Similarity score: 87.12)
- Shinho, Shandong Shandong, Soybean Paste (Similarity score: 88.05)
- Yaos Aux Morceaux D’abricots (Similarity score: 100.65)
- Daesang Daesang, Seafood & Oyster Sauce (Similarity score: 101.95)
- Uova (Similarity score: 102.58)
- Lima Sauce Soja Mild Shoyu (Similarity score: 103.46)
- Teriyaki Marinade (Similarity score: 104.92)
- Clover Valley Clover Valley, Teriyaki Marinade With Pineapple Juice (Similarity score: 104.92)
- Teriyaki 30 Minute Marinade, Teriyaki (Similarity score: 104.92)
- Food Town Stores Inc Food Lion, Teriyaki Marinade (Similarity score: 104.92)
- Weis, Weis Markets Inc Teriyaki Marinade (Similarity score: 104.92)
- Teriyaki Marinade With Pineapple Juice, Pineapple Juice (Similarity score: 104.92)
- Rockin' Teriyaki Marinade (Similarity score: 104.92)
- Ayam Sauce D'huitre (Similarity score: 107.47)
Ingredients List
- Water
- E270
- Soy Sauce
- Extract
- Sugar
- Salt
- E621
- Disodium Succinate
- E631
- E627
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)