Nice! Cheese Filled Soft Pretzel Bites
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 9.52g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.52g |
| Saturated Fat | 5.5600000000000005g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 58.40336134453782% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.4% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 476mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 476mg |
| Sugars | 1.5899999999999999g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Delhaize Pizza 4 Formaggi Molise (Similarity score: 8.39)
- Dierbergs Kitchen Dippin Sticks Cheddar Cheese (Similarity score: 8.69)
- Giovanni Rana Grand Ravioli Fromage De Chevre (Similarity score: 9.19)
- Margherita (Similarity score: 10.74)
- Bertagni Gurasoli Al Cacio E Pepe (Similarity score: 13.08)
- Sandwich Jambon Blanc Beurre Aop Cornichons Salade Sucrine (Similarity score: 14.74)
- Rewe Beste Wahl Butter Toast (Similarity score: 14.82)
- U Saveurs, U Galette Garnie 3 Fromages (Similarity score: 14.95)
- Glockenbrot Bäckerei Gmbh & Co Ohg Buttertoast (Similarity score: 15.61)
- Buitoni, Four Cheese Ravioli, Light, Light (Similarity score: 16.44)
- Goodfella's Stone Baked Thin Pizza Margherita (Similarity score: 16.72)
- Belle France Sandwich Nordique Jambon Cheddar (Similarity score: 17.74)
- Charal Panini Aux 3 Fromages (Similarity score: 18.41)
- Perfect Pasta Inc Perfect Pasta, Cheese Tortellacci Tricolor Pasta (Similarity score: 18.86)
- Herta,tendre Croc Tendre Croc' L'original Jambon Fromage 25% De Sel (Similarity score: 18.97)
Ingredients List
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Cheddar Cheese Filling
- Cheddar
- Corn Syrup
- Yeast
- Bicarbonates And Carbonates Of Soda
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)