Neymann's Pain Croustillant à l'Épeautre
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1552kj (371 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1552kj (371 calories/kcal) |
| Fiber | 10.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 10.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.5g |
| Saturated Fat | 0.6g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 21.42857142857143% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 21.4% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -6 |
| Sodium | 2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 2mg |
| Sugars | 1.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mamia Bio Getreidebrei 7korn (Similarity score: 4.45)
- Original Gluten Free Instant Oatmeal, Original (Similarity score: 5.23)
- Carrefour Flocons D'avoine (Similarity score: 5.42)
- Casino Bio, Casino Son D'avoine Biologique (Similarity score: 6.40)
- Terres Et Céréales Flocons D'avoine (Similarity score: 6.43)
- Axa Bjørn Havremel (Similarity score: 6.99)
- Elovena Täysjyväkaurahiutale (Similarity score: 7.10)
- Naturmind Zabpehely (Similarity score: 7.10)
- Biofood Gauffre A L'épeautre (Similarity score: 7.33)
- Axa,bjørn Glutenfrie Havregryn (Similarity score: 7.48)
- Axa Havre Gryn (Similarity score: 7.48)
- Axa Lettkokte Havregryn 100% Fullkorn (Similarity score: 7.48)
- Kornkammeret Økologisk Havregryn (Similarity score: 7.48)
- K Classic, Wurzener Haferflocken (Similarity score: 7.66)
- Axa,lantmännen Havregryn (Similarity score: 7.84)
Ingredients List
- Wholemeal Spelt Flour
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)