Netto Creme caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 556kj (133 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 556kj (133 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 61.53846153846154% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 3 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Heritage 1988 Creme Anglaise (Similarity score: 5.57)
- Paturages Histoires Gourmandes, Gâteau De Riz Nappé De Caramel, Doré Au Four Et Aux ?ufs Frais, La Boîte, (Similarity score: 5.77)
- Hacendado Natillas Sabor Coco (Similarity score: 7.01)
- Auchan Arroz Con Leche (Similarity score: 7.20)
- Bertako Yogurt De Leche De Oveja Con Confitura De Arandanos (Similarity score: 7.62)
- Pâturages Dessert Liégeois Chocolat (Similarity score: 7.78)
- Migros Petit Suisse Joghurt (Similarity score: 7.90)
- Black Cherry Chocolate Greek Yogurt, Black Cherry Chocolate (Similarity score: 8.02)
- Belle France Liégeois Chocolat (Similarity score: 8.06)
- Gutes Land Cremiger Joghurt Stracciatella Gutes Land (Similarity score: 8.40)
- Elinas Joghurt Blutorange Granatapfel (Similarity score: 8.48)
- De Zaanse Hoeve Romige Volle Yoghurt Stracciatella (Similarity score: 8.60)
- Classic Joghurt Mild Straciatella (Similarity score: 8.63)
- Milbona Arroz Con Leche (Similarity score: 8.90)
- Eroski Copa Chocolate Y Nata (Similarity score: 8.92)
Ingredients List
- Semi Skimmed Milk
- Sugar
- E150
- Skimmed Milk Powder
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)