Netto Crème dessert Chocolat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 550kj (132 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 550kj (132 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.1g |
| Saturated Fat | 2.7g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 69.23076923076924% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 2.7g |
| Score | 5 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 17.4g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Danone,danette Édition Limitée Danette (Similarity score: 4.25)
- Danone Crème Dessert Chocolat Et Lait (Similarity score: 4.25)
- Danette,danone Danette La Barquette, Format Famillial (Similarity score: 5.34)
- Danone,danette Danette (le Liégeois Saveur Pistache) 4 Pots (Similarity score: 6.80)
- Danone Danette Le Liégeois Saveur Vanille (Similarity score: 8.29)
- The Greek Gods The Greek Style Yogurt Strawberry 1lb (Similarity score: 8.54)
- The Greek Gods Greek Style Yogurt (Similarity score: 8.54)
- Les Desserts De Jo Teurgoule Au Caramel (Similarity score: 8.56)
- Tirma Teurgoule Au Caramel (Similarity score: 8.56)
- Les Desserts De Jo Cœur De Normandie Teurgoule (Similarity score: 8.56)
- Les Desserts De Jo La Teurgoule Riz Au Lait À La Vanille (Similarity score: 8.71)
- La Teurgoule (Similarity score: 8.71)
- Danone,danette Danette Chocolat (Similarity score: 9.01)
- Müller Joghurt Mit Der Ecke: Schoko Cringels (Similarity score: 9.05)
- Givat Yummy Kids Yogurt (Similarity score: 10.05)
Ingredients List
- Whole Milk
- Salt
- Sugar
- Cocoa
- Modified Tapioca Starch
- Chocolate
- Cream
- Glucose Syrup
- Gelling Agent
- Colour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)