Netto Coulis de tomates
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 163kj (39 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 163kj (39 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 99.86 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 99.9 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1.6000000238419g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 0.10000000149012g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20.000000298024002% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -4 |
| Sodium | 80.000001192092mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 5.5999999046326g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saint Eloi Coulis De Tomates (Similarity score: 18.67)
- Ja! Natürlich Bio Karottensaft (Similarity score: 20.55)
- Priméale Carottes À Cuisiner (Similarity score: 20.91)
- Priméal Carottes À Cuisiner (Similarity score: 21.11)
- Priméale Carottes (Similarity score: 21.14)
- Alnatura Karottensaft, Mild Süß (Similarity score: 21.32)
- Verdifresh Mix De Verduras Juliana (Similarity score: 23.80)
- Viaverde Bio Spinaci A Cubetti (Similarity score: 24.16)
- Coulis De Tomates Bio (Similarity score: 24.65)
- Vallericca Passato Di Verdure (Similarity score: 24.92)
- Fresh Beets (Similarity score: 25.26)
- Ades Ades Original (Similarity score: 25.51)
- Gadirzan Carottes 1kg (Similarity score: 26.05)
- Priméale Carottes Des Sables (Similarity score: 26.09)
- Priméale Petites Carottes (Similarity score: 26.09)
Ingredients List
- Tomato
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)