Netto Carottes en rondelles
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 139kj (34 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 139kj (34 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 85 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 85 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 0 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 20% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 20% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -5 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 3.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Canónigo Y Rucula (Similarity score: 10.45)
- Aro Geschälte Tomaten (Similarity score: 12.12)
- Consilia Pomodori Pelati (Similarity score: 12.12)
- Saint Eloi Tomates Entieres (Similarity score: 12.76)
- By Sainsbury's Artichoke Hearts (Similarity score: 12.84)
- Spinaci A Cubetti (Similarity score: 13.44)
- Carrefour Epinards En Feuilles (Similarity score: 13.93)
- Auchan Carottes Bio (Similarity score: 14.08)
- Ardo Carottes En Rondelles Ondulees (Similarity score: 14.85)
- Thiriet Carottes En Rondelles (Similarity score: 15.89)
- Picard Carottes En Rondelles Surgelées Bio 600 G (Similarity score: 16.53)
- Carrefour Bio Carottes Bio (Similarity score: 16.99)
- Tomates Entières (Similarity score: 17.05)
- Saint Eloi Carottes En Rondelles Surgelées (Similarity score: 17.14)
- Carottes (Similarity score: 17.25)
Ingredients List
- Carrot
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)