Netto 2 Quiches Lorraines
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1197kj (287 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1197kj (287 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9g |
| Saturated Fat | 11.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 61.74863387978142% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.7% |
| Saturated Fat Value | 11.3g |
| Score | 16 |
| Sodium | 312mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 312mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Monique Ranou,intermarché 2 Quiches Lorraines Lardons Fumés Français (Similarity score: 0.00)
- Tarte Fine Au Thon (Similarity score: 6.56)
- Food Club Original Whipped Cream Cheese Spread, Original (Similarity score: 12.68)
- Food Club Original Whipped Cream Cheese Spread, Original (Similarity score: 12.68)
- Agis,lechef Tartes Fines Tomates Chevre (Similarity score: 14.47)
- Claude Léger Paniers Feuilletés (Similarity score: 14.70)
- Ile De France Fresh Goat Cheese (Similarity score: 15.34)
- John F Martin & Sons Inc John F Martin & Sons, Cream Cheese Spread, Strawberry (Similarity score: 16.82)
- Burrata Con Tartufo (Similarity score: 16.87)
- Natural Goat Cheese (Similarity score: 17.58)
- Antonio Amato Cappelletti 3 Formaggi (Similarity score: 18.14)
- Mandara Mozzarella Mandara Di Latte Di Bufala (Similarity score: 18.32)
- Mozzarella Di Bufala Cambagna D O P Bocconcini (Similarity score: 18.32)
- Cantile Mozzarella Di Bufala Campana, 100g (Similarity score: 18.32)
- Delizia Campana, Mandara Bufala (Similarity score: 18.32)