Nestle Lion 2 GO
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1891kj (452 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1891kj (452 calories/kcal) |
| Fiber | 0.64 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.64 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.4g |
| Saturated Fat | 6.1g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 32.10526315789474% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 32.1% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 22 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 42g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 42g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Hostess Mini Brownies (Similarity score: 13.16)
- Lucien Georgelin Cereales Croc'lait (Similarity score: 14.08)
- Nestlé Lion 2go (Similarity score: 15.05)
- Chocolate Cupcakes (Similarity score: 15.87)
- Simplement Bon Et Bio Biscuits Fourrés Au Cacao (Similarity score: 21.41)
- Boom Snack Mach Käsekuchen Art (Similarity score: 21.86)
- Céréales Fourrées (Similarity score: 22.07)
- Just Desserts Coffee Cake Bites (Similarity score: 23.59)
- Marabou Soft Chocowhoopies (Similarity score: 23.64)
- Mezonos Maven Bakery Inc Lilly's Bake Shoppe, Home Style Hamentash, Assorted Fruit Tarts (Similarity score: 23.65)
- Kimberley's Bakeshoppe Cupcake Cake (Similarity score: 24.63)
- Crostata Al Cacao E Nocciole (Similarity score: 24.79)
- Cuétara Duo Galletas De Cacao Rellena De Chocolate Blanco (Similarity score: 24.81)
- Cranberry Yogurt Blend, A Blend Of Raisins, Peanuts (Similarity score: 24.89)
- Harmons Inc Tropical Island Mix (Similarity score: 25.53)
Ingredients List
- Gortion Bei Einer Portion Von 1 Riegel
- Opbevares Torrt
- Tert Gt
- Bäst Före Utgången Av
- Bedst For Udgangen Af
- Une Portion D'une Barre
- Apporte | If A Portion Is 1 Bar
- Nährwertinformationen Informations Nutritionnelles |pro Pour Voedingswaarde Informatie Näringsdeklaration Energie Energie Energie Energi Good Food
- Good Life Aern
- Vor Wärme Schützen
- Mindestens Haltbar Bis Aserver Au Frais Et Au Sec
- A Consommer De Avant Fin
- Förvaras
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)