Nestlé,Kit Kat Kit Kat
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 2150kj (514 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 6 |
| Energy Value | 2150kj (514 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 26 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 8.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.2g |
| Saturated Fat | 15g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 55.970149253731336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56% |
| Saturated Fat Value | 15g |
| Score | 24 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 45.1g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 45.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé (Similarity score: 0.00)
- Nestlé Kit Kat (Similarity score: 1.41)
- Kitkat,nestlé,kit Kat Barre Chocolatée (Similarity score: 2.45)
- Nestlé Kitkat (Similarity score: 2.51)
- Nestlé,kit Kat Minis Kitkat Mini Barre Au Chocolat Au Lait, 350g +10%, Format Promotionnel (Similarity score: 2.85)
- Nestlé Dejalo Sin Respiro (Similarity score: 5.08)
- Nestlé Kitkat (Similarity score: 5.08)
- Nestlé Kitkat Barre Chocolatée 41,5g (Similarity score: 5.15)
- Nestlé, Kitkat, Kit Kat Kitkat Barre Chocolatée 41,5g (Similarity score: 6.00)
- Nestlé, Kitkat Kit Kat (Similarity score: 6.00)
- Nestlé,kit Kat Mini,kitkat Kitkat Mini Barre Au Chocolat Au Lait, 350g (Similarity score: 7.27)
- Nestlé Kitkat (Similarity score: 7.37)
- Milka,mondelez Milka Marzipan Creme (Similarity score: 8.14)
- Kit Kat Minis (Similarity score: 8.64)
- Toasted Almonds Covered In Milk Chocolate, Toasted Almonds (Similarity score: 10.23)
Ingredients List
- Sugar
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Salt
- Raising Agent
- Wheat Flour
- Cocoa Butter
- Skimmed Milk Powder
- Palm Oil
- Cocoa Paste
- Butterfat
- Filtered Whey Powder
- Fat Reduced Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)