Nestlé Smarties Fun Cones
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1390kj (333 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1390kj (333 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 22 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 10.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.88311688311688% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.9% |
| Saturated Fat Value | 10.3g |
| Score | 21 |
| Sodium | 101.6mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 101.6mg |
| Sugars | 33.1g |
| Sugars Points | 7 |
| Sugars Value | 33.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Snack Size Mini Ice Cream Bars (Similarity score: 6.85)
- Wells Enterprises Inc Cadbury Snack Size Bar (Similarity score: 8.36)
- K Classic Maxx Double Coated Pistachio Eis (Similarity score: 11.11)
- Gelato Bars (Similarity score: 12.53)
- Gelatelli Frozen Dairy Dessert Bars, White Choco Almond (Similarity score: 14.32)
- Auchan Bâtonnets De Glace Spéculoos Caramel (Similarity score: 15.40)
- Negriton Helado Frigo Negriton Unidad (Similarity score: 15.41)
- Vanilla (Similarity score: 15.42)
- Nuii Coconut & Indian Mango (Similarity score: 16.30)
- Double Chocolate Dirty Mint Chip Ice Cream Sandwich, Double Chocolate Dirty Mint Chip (Similarity score: 17.29)
- Chewy Chocolate Chip Cookies + Cookie Dough Chunks In Cookie Dough Ice Cream Sandwich, That Dough Though (Similarity score: 17.29)
- Auchan Glace Cacahuète (Similarity score: 19.08)
- Hacendado Tarta De La Abuela (Similarity score: 20.14)
- Nestlé Maxibon Cookie (Similarity score: 20.35)
- Vanilla Caramel Frozen Dairy Dessert Cones, Vanilla Caramel (Similarity score: 20.77)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Dextrose
- Cocoa Paste
- Fat Reduced Cocoa
- Fiber
- Wheat Flour
- Milkfat
- Emulsifier
- Starch
- Flavouring
- Thickener
- Sugar
- Glazing Agent
- Spirulina Concentrate
- Natural Vanilla Flavouring
- Invert Sugar Syrup
- Neapolitan Wafer
- Vegetable Oil
- Water
- Glucose Syrup
- Cocoa Butter
- Whey Powder
- Skimmed Milk Powder
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)