Nestlé Lion breakfast cereal bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1703kj (408 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1703kj (408 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.7g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 49.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 49.3% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 18 |
| Sodium | 220.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestle Lion Breakfast Cereal (Similarity score: 11.93)
- Chabrior Chabrior Barres Céréales Chocolat Noir (Similarity score: 14.22)
- Nestlé Lion Barres De Céréales (Similarity score: 14.64)
- Mondo Natura Croissant Albicocca (Similarity score: 15.69)
- Pam,pam Panorama Pandoro (Similarity score: 15.99)
- Unes Colomba Senza Scorze Di Agrumi Canditi (Similarity score: 16.70)
- Pepperidge Farm Apricot Raspberry Thumbprint Cookies (Similarity score: 16.83)
- Consilia Croissant Albicocca (Similarity score: 16.87)
- Il Gigante Croissant Cioccolato (Similarity score: 17.33)
- Pam & Panorama Croissant Classico (Similarity score: 17.33)
- Favorina Pandoro Classico (Similarity score: 17.48)
- Unes Croissant Con Farcitura Ciliegia (Similarity score: 17.89)
- Unes Croissant Con Farcitura Albicocca (Similarity score: 17.89)
- Coop Barrette Di Cereali Con Cioccolato Fondente (Similarity score: 18.26)
- Cowhead Croissant With Chocolate Filling (Similarity score: 18.87)