Nestlé La Cremeria
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 823kj (197 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 823kj (197 calories/kcal) |
| Fiber | 0.3 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 57.407407407407405% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.4% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pingviini,nestlé Vanilja Pingviini Kermajäätelö (Similarity score: 8.85)
- Chefclub La Glace Artisanale Chocolat (Similarity score: 9.21)
- Rians Le Flan Pâtissier Abricots De Provence (Similarity score: 11.26)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Vanille Bourbon (Similarity score: 12.16)
- Mamie Nova Offre Maxi Crème Chocolat Noir Intense (Similarity score: 12.39)
- Invitation À La Ferme Creme Glace Bio Vanille (Similarity score: 12.56)
- Carrefour Bio,carrefour Crème Glacée Chocolat (Similarity score: 12.75)
- Picard 2 Oursons Glacés (Similarity score: 13.36)
- Delhaize Crème Brûlée (Similarity score: 13.84)
- Mamie Nova Crème Chocolat Noir Intense 70% Cacao (Similarity score: 13.98)
- Mamie Nova Crème Au Chocolat Noir (Similarity score: 14.69)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Chocolat (Similarity score: 14.93)
- Carrefour Bûche Citron Meringué (Similarity score: 15.42)
- Erhard Glace Yaourt (Similarity score: 15.49)
- U Bio, U Petits Pots De Crème Cuit Au Four Au Chocolat Issus De L'agriculture Biologique (Similarity score: 16.02)