Nestlé Ice cream, mint chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 9.23g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 74.97969130787978% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 75% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 17 |
| Sodium | 69mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 69mg |
| Sugars | 24.62g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Ice Cream (Similarity score: 2.16)
- Ice Cream (Similarity score: 2.16)
- Ice Cream (Similarity score: 9.96)
- Our Family, Nash Finch Company Premium Ice Cream (Similarity score: 10.13)
- Vanilla With Bits Of Rich Chocolaty Chips Premium Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 10.42)
- Creamy Mint With Chocolaty Chips Premium Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 10.42)
- Rich Products Corporation Ice Cream Cake (Similarity score: 10.46)
- Delhaize Tiramisu (Similarity score: 10.78)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 10.95)
- Target Stores Chocolate Chunk (Similarity score: 12.08)
- Eroski Tarta Laminada Sabor Nata (Similarity score: 13.38)
- Alden's Organic Ice Cream (Similarity score: 13.67)
- Mint Flavored Ice Cream With Chocolate Chips (Similarity score: 13.95)
- Al Gelato Chicago Gelato (Similarity score: 14.62)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Caffe Latte (Similarity score: 15.53)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E102
- E133
- E407
- Cream
- Sugar
- Chocolatey Chips
- Corn Syrup
- Whey
- Natural Flavouring
- E412
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)