Nestlé Extreme citron framboise
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 866kj (207 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 866kj (207 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 1.5g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.5g |
| Saturated Fat | 4.3000001907349g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 82.69231439342313% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 82.7% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 9 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leader Price Cône Fruits Rouges (Similarity score: 11.26)
- Thiriet Glace Créole Avec Raisins Macérés Au Rhum (Similarity score: 11.48)
- Gelato (Similarity score: 13.48)
- Whole Foods Market, Whole Foods Market Inc Italian Gelato (Similarity score: 13.59)
- Gelato (Similarity score: 13.59)
- Gelatelli Latte Macchiato Ice Cream (Similarity score: 15.33)
- Mucci 4 Coupes Glacées Fraise & Parfum Vanille (Similarity score: 15.66)
- Gelato D'italia Gelato D'italia Coupes Glacees Fragola (Similarity score: 15.81)
- Jeden Tag Spaghetti Eis (Similarity score: 16.25)
- Ital Gelato Tiramisu (Similarity score: 16.34)
- Gelatelli Banana Split (Similarity score: 16.53)
- Carrefour Glace Façon Stracciaella (Similarity score: 16.58)
- Migros Soft Ice Vanilla Strawberry (Similarity score: 16.68)
- Mozian & Associates Inc Fiorello's, Artisan Gelato, Strawberry (Similarity score: 16.92)
- Double Chocolate Gelato (Similarity score: 17.00)