Nestlé Extrême Fraise Vanille onctueuses
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1113kj (267 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1113kj (267 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 11.899999999999999 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 11.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 68.96551724137932% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 26g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Extrême,nestlé Extrême Cônes (Similarity score: 0.00)
- Ben & Jerry's Cookies On Cookie Dough Non Dairy Ice Cream (Similarity score: 17.06)
- Nestle Extrême Fraise Vanille Sauce Aux Fruits Rouges X6 (Similarity score: 17.39)
- Carrefour Vanille Caramel Pécan (Similarity score: 17.87)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 18.84)
- Thiriet Cornet Classico Vanille (Similarity score: 18.87)
- Carrefour Façon Rocher (Similarity score: 19.10)
- Movenpick,nestlé Tiramisù (Similarity score: 19.19)
- Magnum Magnum Glace Bâtonnet Mini Chocolat Blanc & Cookies 6x55ml (Similarity score: 19.94)
- Mini Chocolate Mousse With Real Belgian Chocolate (Similarity score: 20.19)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Meister Torte Himbeer Joghurt (Similarity score: 20.37)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 20.98)
- Tops Ice Cream (Similarity score: 21.05)
- Profiteroles (Similarity score: 21.28)
- Edeka Choco Crumble (Similarity score: 21.48)
Ingredients List
- Water
- Invert Sugar Syrup
- Fat Reduced Cocoa
- Emulsifier
- Concentrated Juice
- Modified Starch
- Blackcurrant
- Humectant
- Raspberry
- Colour
- Stabiliser
- Sugar
- Acid
- Salt
- Natural Vanilla Flavouring
- Natural Flavouring
- Acidity Regulator
- Strawberry
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Reconstituted Skimmed Milk
- Wheat Flour
- Glucose Syrup
- Lactose And Milk Proteins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)