Nestlé Extrême
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1059kj (254 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1059kj (254 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.4g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.4g |
| Saturated Fat | 8.8g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 84.61538461538461% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 84.6% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 52.00000000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 52mg |
| Sugars | 26.3g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Aldi Cucina Noble Tartufo Au Chocolat (Similarity score: 12.85)
- By Sainsbury's Unicorn Cones (Similarity score: 14.34)
- Éco+ 8 Cônes Parfum Vanille (Similarity score: 14.67)
- U Tiramisu Saveurs (Similarity score: 14.67)
- La Sirena Tarta Helada Sabor Nata (Similarity score: 14.81)
- Spar Tarta Helada (Similarity score: 14.81)
- Pouce,auchan 6 Cônes Goût Vanille Avec Pépites Denougatine (Similarity score: 15.40)
- Pouce,auchan 8 Cônes Goût Vanille Avec Pépites De Nougatine Surgelés (Similarity score: 15.40)
- Supersol Tarta Laminada Sabor Nata (Similarity score: 15.85)
- Carrefour Le Feuilleté Saveur Caramel (Similarity score: 16.04)
- Auchan Feuilleté Parfum Vanille (Similarity score: 16.38)
- Hacendado Nata Choco (Similarity score: 16.57)
- Tiramisu Italian Dessert (Similarity score: 16.85)
- Dq Dilly Bar (Similarity score: 16.91)
- Edeka, Gut & Günstig Vanille Erdbeere Hörnchen (Similarity score: 17.51)