Nestlé Crunch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1778kj (425 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1778kj (425 calories/kcal) |
| Fiber | 6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 7.2g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.2g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 12.949640287769784% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.9% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 8 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Quaker, Snackwich, Chewy Snack Bars, Almonds & Honey, Almonds & Honey (Similarity score: 10.46)
- Snack Bars (Similarity score: 10.46)
- Kashi Barre Croquante Aux 7 Grains Avec Quinoa (Similarity score: 11.22)
- Saiwa,mondelez Classico (Similarity score: 14.07)
- Saiwa Oro Saiwa Classico (Similarity score: 14.07)
- Crackers No Gluten Cranberry & Pumpkin Seed (Similarity score: 15.15)
- Kashi Barre Croquante Au 7 Grains (Similarity score: 15.40)
- Franprix Céréales Fourrées Bio Tout Chocolat (Similarity score: 16.22)
- Cashew Pecan Nuts About Energy Balls, Cashew Pecan (Similarity score: 16.25)
- Kashi 7 Grain With Quinoa Honey Oat Flax (Similarity score: 16.41)
- Big Y, Big Y Foods Inc Cranberry Whole Rolled Oats, Sunflower Seeds, Cranberries, Cinnamon & Natural Vanilla Flavor Protein Granola, Cranberry (Similarity score: 17.90)
- T&c Terres & Céréales Bio Crok’fondant (Similarity score: 18.51)
- Barilla,mulino Bianco Mulino Bianco Biscotti Fiori Di Latte (Similarity score: 19.74)
- Spirulina Ginseng Vegan Nuts Energy Balls, Spirulina Ginseng (Similarity score: 19.78)
- Nature Bio,cora Cereales Fourrees (Similarity score: 20.26)
Ingredients List
- Cereal
- Pantothenic Acid
- Iron
- Vitamins
- Vitamin B6
- E101
- Folic Acid
- Salt
- Emulsifier
- Natural Flavouring
- Filling
- Antioxidant
- Sugar
- Glucose Syrup
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Vitamins
- Minerals
- E170i
- E375
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)