Nestlé Chocolat Lait Passion
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1100kj (263 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1100kj (263 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.2g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 53.48837209302326% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.5% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 15 |
| Sodium | 48mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 48mg |
| Sugars | 29.2g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 29.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bûche Glacée, Chocolat Noir Et Gianduja (Similarity score: 9.28)
- Glaces Ruiz Maxicône Pistache Noisette (Similarity score: 10.96)
- Grom Gelato Alla Crema (Similarity score: 13.06)
- Ben & Jerry's, Unilever Ben & Jerry's, Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 13.43)
- Toupargel Bûche Glacée 3 Chocolats (Similarity score: 13.64)
- Ice Cream, Vanilla Ice Cream Swirled With Fudge, Chocolatey Coated Peanuts And Cone Pieces (Similarity score: 14.50)
- Alipende Helado De Turrón Con Trozos (Similarity score: 16.28)
- Toupargel Tarte Normande Aux Pommes (Similarity score: 16.37)
- Coffee Chip Incredible Organic Ice Cream, Coffee Chip (Similarity score: 16.63)
- Perle De Coco (Similarity score: 16.92)
- Toupargel Buche Glacée Nougatine (Similarity score: 16.98)
- Profiteroles Vanille Framboise (Similarity score: 18.43)
- Grandessa Chocolate Nougat (Similarity score: 18.72)
- Coconut Almond Chocolate Chip Ice Cream (Similarity score: 19.16)
- Mövenpick Nussnouga (Similarity score: 19.37)