Nestlé Cheerios
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 728kj (174 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 728kj (174 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 4 |
| Proteins | 6.8g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.8g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 43.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 43.3% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | 3 |
| Sodium | 188mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188mg |
| Sugars | 13.1g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 13.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Taylor Farms Bistro Box (Similarity score: 13.74)
- U Pétales De Riz, Blé Complet Et Orge (Similarity score: 20.34)
- Italian Village Homestyle Pasta (Similarity score: 21.28)
- Gina Italian Village Large Round Cheese Ravioli Homestyle Pasta (Similarity score: 23.91)
- Floresta Large Round Cheese Ravoli (Similarity score: 23.91)
- Rosina Large Round Cheese Ravioli (Similarity score: 23.91)
- Kosher Spinach Dish Pizza (Similarity score: 24.99)
- Cheese And Spinach Ravioli, Cheese And Spinach (Similarity score: 25.98)
- Sans Marque,les Gastronautes Truffade À L'auvergnate (Similarity score: 26.57)
- Celentano Cheese Ravioli (Similarity score: 27.63)
- Celentano Cheese Ravioli (Similarity score: 27.63)
- Celentano Cheese Ravioli (Similarity score: 27.63)
- Fish Sandwich (Similarity score: 27.71)
- U Mousse Au Chocolat Au Lait (Similarity score: 28.34)
- Knorr Hollandaise Sauce (Similarity score: 28.55)