Nescafe Nescafe cappuccino
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 209kj (50 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 209kj (50 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.6g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.6g |
| Saturated Fat | 1.7g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 94.44444444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 94.4% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 1 |
| Sodium | 64mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 64mg |
| Sugars | 3.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Optiwell Magermilch Joghurt (Similarity score: 12.77)
- Tuffi Milch Schoko Geschmack (Similarity score: 14.50)
- Summa Cappuccino Viennois (Similarity score: 14.97)
- Lidl,envia Envia Light Fromage Blanc (Similarity score: 15.20)
- Vanilla Protein (Similarity score: 15.87)
- Casino Fromage Blanc (Similarity score: 16.22)
- La Fageda Cremosos Iogurt Desnatat Natural (Similarity score: 16.47)
- Bgc Manufacturing Lite Nonfat Yogurt (Similarity score: 16.81)
- Alimerka Yogur Desnatado Con PiƱa (Similarity score: 16.81)
- Malo Yaourt Nature 0 % (Similarity score: 16.90)
- Yaourt Nature (Similarity score: 17.01)
- Malo Yaourt O% Bio Pt Carton (Similarity score: 17.01)
- 0% Nonfat Yogurt (Similarity score: 17.42)
- 0% Fat Yogurt (Similarity score: 17.42)
- Milsani Magermilch Joghurt Mild (Similarity score: 17.43)