Nems au poulet
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 5 |
| Sodium | 640mg |
| Sodium Points | 7 |
| Sodium Value | 640mg |
| Sugars | 3.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Italian Ciabatta Sandwich Rolls (Similarity score: 9.74)
- Verole Flour Tortillas (Similarity score: 16.18)
- Light Mayonnaise (Similarity score: 16.69)
- Houmos (Similarity score: 16.92)
- Verole Flour Tortillas (Similarity score: 17.02)
- Veto Konšpenátek (Similarity score: 17.85)
- Pepperidge Farm Bread Sesame (Similarity score: 17.97)
- Stone House Bread Kalamata Olive With Whole Grains Sourdough Bread (Similarity score: 17.97)
- Roland Monterrat Sandwich Surimi Mayonnaise Allégée (Similarity score: 18.42)
- Giant Eagle French Dinner Rolls (Similarity score: 18.55)
- Handmade Locally Everything Petite Baguettes (Similarity score: 18.90)
- Catel Roc Galette De Blé Noir (Similarity score: 19.05)
- Catel Roc 6 Galettes De Ble Noir Bio Catel Roc (Similarity score: 19.05)
- Atticus Bakery Llc Whole Grain Loaf (Similarity score: 19.18)
- Bramwells Light Mayonnaise (Similarity score: 19.35)