Nello's Sauce Nello's sauce, southern-crafted premium marinara, tomato & basil
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 172kj (42 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 172kj (42 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0.91g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.91g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 1 |
| Sodium | 209mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 209mg |
| Sugars | 3.64g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nello's Sauce Fiery All Purpose Hot & Spicy Arrabbiata Hot Pepper Pasta Sauce (Similarity score: 0.00)
- Nello's Sauce Nello's Sauce, Piedmont Pomodoro Sauce, Lavender (Similarity score: 0.00)
- Nello's Sauce Nello's Sauce, Piedmont Pomodoro Sauce, Lavender (Similarity score: 0.00)
- Nello's Sauce Classic Arrabbiata Hot & Spicy Sauce (Similarity score: 7.41)
- Priméal Velouté De Poireaux Pommes De Terre (Similarity score: 7.68)
- Cucina Antica Marinara Garlic Premium Cooking Sauce (Similarity score: 10.42)
- Rice Porridge With Abalone (Similarity score: 10.68)
- Mcdougall's Tortilla Style Vegan Soup (Similarity score: 10.93)
- Antica Spicy Arrabbiata Premium Cooking Sauce (Similarity score: 11.01)
- Chicken Noodle Soup (Similarity score: 11.30)
- Imagine Louisiana Creole Culinary Simmer Sauce (Similarity score: 12.82)
- Organico Bello Organic Spicy Marinara Pasta Sauce, Spicy Marinara (Similarity score: 12.91)
- Chicken Fun Noodle Soup With White Meat, Chicken (Similarity score: 13.34)
- Organico Bello Organic Kale Tomato Basil Pasta Sauce, Kale Tomato Basil (Similarity score: 13.54)
- Organico Bello Organic Marinara Pasta Sauce, Marinara (Similarity score: 13.54)
Ingredients List
- Vine Ripened Tomatoes
- Extra Virgin Olive Oil
- Sea Salt
- Garlic
- Black Pepper
- Basil
- Naturally Derived Citric Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)