Nautilus Crabes morceaux et pattes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 224kj (54 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 224kj (54 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.5g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.3% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | -3 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nautilus Crabe Des Mers Chaudes (Similarity score: 0.00)
- Archer Farms, Target Stores Archer Farms, Simply Balanced, Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 14.03)
- Imagine Chicken Corn Tortilla With Beans And Poblano Peppers Soup (Similarity score: 15.12)
- Turkey Chili With Beans (Similarity score: 17.06)
- Beef Barley Soup (Similarity score: 17.66)
- Gomes Da Costa Atún Desmenuzado Al Natural (Similarity score: 20.71)
- Filetti Di Pangasio (Similarity score: 20.77)
- Intermarché,odysée Filets De Limande Du Nord (Similarity score: 20.79)
- Mr Lees Noodles Chicken (Similarity score: 21.41)
- Langue De Bœuf Sauce Madere Riz (Similarity score: 21.89)
- Le Delizie Di Mamma Puggia Sauce Tomate Et Légumes (Similarity score: 22.42)
- Responsibly Sourced Tuna Chunks In Spring Water (Similarity score: 23.63)
- Ahold Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 23.88)
- Ht Traders Hearty Chicken Tortilla Soup (Similarity score: 23.88)
- Meijer Meijer, Chicken Tortilla Bistro Style Soup (Similarity score: 23.88)
Ingredients List
- Crab
- Water
- Sugar
- Salt
- Natural Flavouring
- Acid
- Antioxidant
- E385
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)