Natursoy Cereal burger oriental
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 916kj (219 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 916kj (219 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.6g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 11.881188118811881% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.9% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | 7 |
| Sodium | 480mg |
| Sodium Points | 5 |
| Sodium Value | 480mg |
| Sugars | 4.6g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 4.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Na Bio Streichmich Kircherbsen Hoji (Similarity score: 4.83)
- Sacla, Sacla Italia Sacla Roasted Pepper Pesto 190g (Similarity score: 4.93)
- Mühlengold Dreisaatbrot (Similarity score: 5.79)
- Starbucks Wrap Poulet Tex Mex (Similarity score: 7.73)
- Rewe Krustenbrot Geschnitten (Similarity score: 8.46)
- Réghalal 8 Mini Nems De Dinde Sauce Nuoc Mam (Similarity score: 8.72)
- Mémé Georgette Houmous Aux Pois Chiches (Similarity score: 8.90)
- Glocken Bäckerei Klosterkruste Roggenmischbrot (Similarity score: 9.49)
- Isabel Ensaladíssima Cereales (Similarity score: 9.55)
- Rewe Krustenbrot (Similarity score: 9.78)
- La Royale Quenelles Lyonnaises Nature (Similarity score: 10.89)
- Mom's Macaroni Salad (Similarity score: 11.10)
- Sandwich Poulet Oeuf (Similarity score: 11.83)
- Snacktime,wojnar Wrap Hähnchen Teriyaki (Similarity score: 12.04)
- Frostkrone Knuspergarnelen Mit Sweet Chili Dip (Similarity score: 12.37)