Nature Valley Crunchy
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1908kj (457 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1908kj (457 calories/kcal) |
| Fiber | 5.6 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.1g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 13.953488372093023% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 11 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 28.3g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nature Valley Nature Valley Crunchy (Similarity score: 0.00)
- Nature Valley Oats & Honey 5x42g (Similarity score: 0.00)
- Nature Valley Nature Valley Crunchy Hafer & Honig 10er, 210 G (Similarity score: 0.00)
- Nature Valley Nature Valley Crunchy (Similarity score: 11.74)
- Nature Valley Crunchy De Avena Integral Y Miel (Similarity score: 11.74)
- Nature Valley Crunchy Oats & Honey (Similarity score: 11.74)
- E P F Madeleines Longues (Similarity score: 13.49)
- Tendr'épis Madeleines Longues Marbrées (Similarity score: 15.08)
- St Michel Madeleines Cœur Au Bon Chocolat (Similarity score: 15.30)
- Sol Natural Magdalenas Gigantes Espelta Ecológicas Con Chips De Chocolate (Similarity score: 15.34)
- St Michel Madeleines Cœur Au Bon Chocolat (Similarity score: 15.61)
- Madeleines Longues Aux Oeufs (Similarity score: 16.16)
- La Trinitaine Madeleines Longues Aux Oeufs (Similarity score: 16.16)
- Peanut Butter Sandwich Creme Cookies (Similarity score: 16.23)
- Hyvee, Hy Vee Inc Sandwich Cremes Cookies, Peanut Butter, Peanut Butter (Similarity score: 16.23)
Ingredients List
- Wholemeal Oat
- Sugar
- Sunflower Oil
- Honey
- Salt
- Molasses
- Emulsifier
- Raising Agent
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)