Naturalia,Cereco Corn Flakes Nature
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1594kj (381 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1594kj (381 calories/kcal) |
| Fiber | 3.2 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 6.7g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 6.7g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 37.49999999999999% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -3 |
| Sodium | 4mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 4mg |
| Sugars | 0.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour Sélection,cmi (carrefour Marchandises Internationales),groupe Carrefour Trine (Similarity score: 11.16)
- La Villa Pan Rallado (Similarity score: 13.13)
- Riso Soffiato (Similarity score: 14.34)
- Flora Riso Integrale (Similarity score: 15.04)
- Hijas Del Sol Tortitas De Arroz Sin Sal (Similarity score: 15.64)
- Markal Riz Rouge Complet (Similarity score: 15.68)
- Rej,krupky Krupky Soufflé De Riz Bébé (Similarity score: 15.77)
- Brown Rice Cakes (Similarity score: 16.61)
- Fiorentini Gallette Di Riso (Similarity score: 16.68)
- Veritas Maíz Palomitas (Similarity score: 17.04)
- Agnesi Spaghetti N°3 Agnesi 500 Gr, 6 Paquets (Similarity score: 17.11)
- Biona Organic Spelt Tagliatelle (Similarity score: 17.26)
- Primia,via Verde Gallette 5 Cereali (Similarity score: 17.42)
- Bandnudeln (Similarity score: 17.51)
- Bertoncini Riso Soffiato Integrale Biologico Bertoncini (Similarity score: 17.90)
Ingredients List
- Corn
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)