Natural Fruit Corporation Natural Fruit Bars
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 519kj (125 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 1 |
| Energy Value | 519kj (125 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.12g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.12g |
| Saturated Fat | 2.81g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 71.50127226463104% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 71.5% |
| Saturated Fat Value | 2.8g |
| Score | 6 |
| Sodium | 34mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 34mg |
| Sugars | 19.1g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Berries N' Cream Paletas Frozen Fruit Bars, Berries N' Cream (Similarity score: 0.00)
- U Crème Dessert Au Chocolat (Similarity score: 7.53)
- U Crèmes Dessert Saveurs Panachées Chocolat Saveur Vanille Caramel (Similarity score: 7.53)
- U Crème Dessert Saveurs Panachées Chocolat Saveur Vanille (Similarity score: 7.53)
- Carrefour Postre Galleta Maria (Similarity score: 9.55)
- Danone,danette P'tite Danette Chocolat (Similarity score: 10.41)
- Ferme Adam Flan Aux Œufs Ferme Adam (Similarity score: 10.55)
- Nestle, Fruit Ice & Frozen Dairy Dessert Bars, Orange & Cream (Similarity score: 10.88)
- Les Doodingues Flan Choco Sauce Coulante Goût Choco (Similarity score: 11.04)
- Yabon Mon Gâteau De Semoule Nappé De Chocolat (Similarity score: 11.07)
- Frikom Bla Bla Sa Ukusom Vanile I Sosom Od Čokolade (Similarity score: 11.09)
- Milbona Alpenjoghurt Stracciatella (Similarity score: 11.93)
- El Canadell Flam De Vainilla (Similarity score: 12.07)
- U Spécialité Laitière Sucrée À La Vanille, (Similarity score: 12.71)
- Ursi Flan Caramel (Similarity score: 12.83)
Ingredients List
- Cream
- E330
- Skimmed Milk
- Water
- Cane Sugar
- Whey
- Strawberry
- Blackberry
- Raspberry Puree
- Natural Stabilizer
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)