Natural Earth Products Inc. Natural Earth Products, Organic Blend Ouinoa Whole Grain
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1565kj (375 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1565kj (375 calories/kcal) |
| Fiber | 9.5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 9.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.9g |
| Saturated Fat | 1.9g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 39.91596638655462% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.9% |
| Saturated Fat Value | 1.9g |
| Score | -5 |
| Sodium | 5mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Natural Earth Products Inc Natural Earth Products, Organic Quinoa Whole Grain (Similarity score: 0.00)
- Natural Earth Products Organic Quinoa (Similarity score: 0.00)
- Rapunzel Aalpen Amaranth (Similarity score: 13.48)
- Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 13.52)
- Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 13.55)
- Enriched Noodle Product, Wide Egg Noodles (Similarity score: 13.55)
- Medium Egg Noodles (Similarity score: 13.55)
- Wide Egg Noodles Enriched Egg Noodle Product (Similarity score: 13.55)
- Medium Egg Enriched Noodles Product (Similarity score: 13.55)
- Medium Egg Noodles, Medium (Similarity score: 13.55)
- Enriched Egg Noodle Product, Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 13.55)
- Ahold Egg Noodles (Similarity score: 13.55)
- Enriched Noodle Product, Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 13.55)
- Enriched Noodle Product, Extra Wide Egg Noodles (Similarity score: 13.55)
- Oats Steamed Table Kettle Hearty (Similarity score: 13.69)
Ingredients List
- Quinoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)