natur' Avenir Soupe pois cassés et muscade
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 330kj (79 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 0 |
| Energy Value | 330kj (79 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.2 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 1 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.3g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.3g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 23.076923076923077% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | -2 |
| Sodium | 156mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 156mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonduelle Maiz Dulce 285 G (Similarity score: 11.16)
- Montamat Axoa De Veau Et Pomme De Terre (Similarity score: 11.59)
- Bonduelle Mais Goldmais (Similarity score: 12.63)
- Bonduelle Goldmais (Similarity score: 12.63)
- Bonduelle Maíz Dulce (Similarity score: 12.84)
- Bonduelle Goldmais (Similarity score: 12.84)
- Bonduelle Maïs Sans Résidu De Pesticides (Similarity score: 12.84)
- Bonduelle Maiz Dulce (Similarity score: 12.84)
- Bonduelle Goldmais (Similarity score: 13.33)
- Bonduelle Goldmais (Similarity score: 13.33)
- Bonduelle Maïs Sans Sucres Ajoutés (Similarity score: 13.33)
- K Bio Gemüsemais (Similarity score: 14.06)
- L'esprit Frais Conchiglie Aux Legumes Grilles (Similarity score: 14.26)
- Edeka Mais (Similarity score: 14.26)
- Green Giant Original Naturally Sweet Corn (Similarity score: 14.35)