Natur’Avenir Sirop d'erable
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1536kj (368 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1536kj (368 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 14 |
| Sodium | 16mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 16mg |
| Sugars | 80g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 80g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Food Club, Topco Associates Inc Maple Syrup (Similarity score: 2.99)
- Roth, Anderson's Maple Syrup Inc Pure Maple Syrup (Similarity score: 2.99)
- Full Circle, Topco Associates Inc Organic Pure Maple Syrup (Similarity score: 2.99)
- Tiny Jelly Bird Eggs Candy, Tiny Jelly Bird Eggs (Similarity score: 4.92)
- 100% Pure Maple Syrup (Similarity score: 4.92)
- Sour Cherry Balls, Sour Cherry (Similarity score: 4.92)
- Tiny Jelly Bird Eggs Mixed Up Minis Candy (Similarity score: 4.92)
- Ahold Pure Maple Syrup (Similarity score: 5.58)
- Ahold Pure Maple Syrup (Similarity score: 5.58)
- Hy Vee 100% Pure Maple Syrup (Similarity score: 5.58)
- Lidl Maple Syrup (Similarity score: 8.54)
- La Petite Cabane À Sucre Sirop D'érable Pur (Similarity score: 8.58)
- La Ferme Martinette Sirop D'erable (Similarity score: 8.58)
- Kirkland Sirop D'érable (Similarity score: 8.58)
- Queen 100% Pure Canadian Maple Syrup (Similarity score: 8.60)