Naturéo,fr:Quinoa blanc,fr:Quinoa Quinoa blanc bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1510kj (361 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1510kj (361 calories/kcal) |
| Fiber | 7 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 14.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.1g |
| Saturated Fat | 0.71g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 11.696869851729817% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 11.7% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -6 |
| Sodium | 5.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 5.2mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Primeal Quinoa Express Nature (Similarity score: 6.84)
- Aim&bio Quinoa Biologique (Similarity score: 7.09)
- Martino Couscous Medio (Similarity score: 7.38)
- Σκλαβενιτης Πλιγούρι (Similarity score: 7.50)
- Coop Naturaplan Red Quinoa (Similarity score: 8.77)
- Enerbio,ener Bio Basis Müsli (Similarity score: 8.98)
- La Berbère Coucous Moyen (Similarity score: 9.30)
- Edeka Haferhimmel Porridge Mehrkorn (Similarity score: 9.32)
- Don Pedro Quinoa Sin Gluten (Similarity score: 9.35)
- Bio Village,marque Repère Préparation Pour Pain Multi Céréales (Similarity score: 9.37)
- Priméal,ekibio Riz Mélo Lupin Tournesol (Similarity score: 9.63)
- Lazzaretti Torsades Semi Complètes (Similarity score: 9.85)
- Melbio Farine Patissiere T45 (Similarity score: 9.86)
- Bonjour Campagne Quinoa Biologique (Similarity score: 10.03)
- Selezione Dangi,dangi Mezzi Paccheri Ondulati (Similarity score: 10.17)
Ingredients List
- White Quinoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)