Nash's Nash's, rye flour
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1548kj (370 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1548kj (370 calories/kcal) |
| Fiber | 7.4 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 7.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 10 |
| Proteins | 11.11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.11g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -6 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tri Color Pearl Couscous (Similarity score: 3.34)
- Food Directions Inc Tinkyada, Pasta Joy, Organic Brown Rice Pasta, Lasagne (Similarity score: 3.64)
- White Sonora All Purpose Flour, White Sonora (Similarity score: 4.00)
- Super Foods Super Foods Quinoa (Similarity score: 4.32)
- Organic Quinoa & Brown Rice Blend (Similarity score: 4.73)
- Organic Quinoa & Brown Rice Blend (Similarity score: 4.73)
- Alimentos Polar Harina Integral Pan (Similarity score: 4.86)
- Arepa Repa Arepa Repa (Similarity score: 4.86)
- Bob's Red Mill Organic Whole Grain Buckwheat (Similarity score: 5.45)
- Chickapea Chickpeas And Lentils Pasta (Similarity score: 5.56)
- Hinode Extra Long Grain Brown Rice (Similarity score: 5.82)
- Lotus Foods Organic Millet & Brown Rice Ramen (Similarity score: 6.16)
- Bob's Red Mill Bob's Red Mill, Blue Cornmeal (Similarity score: 6.91)
- Pearl Barley (Similarity score: 7.02)
- Bob's Red Mill Polenta Corn Grits (Similarity score: 7.12)
Ingredients List
- Freshly Ground Whole
- Rye Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)