Nara Dattes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1163kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1163kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 90 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 90 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1.4g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.4g |
| Saturated Fat | 0.1g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 100% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 100% |
| Saturated Fat Value | 0.1g |
| Score | 8 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 67g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 67g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pâte De Fruits (Similarity score: 19.77)
- Maison Roucadil Pruneau D Agen Fourre A La Creme De Pruneaux (Similarity score: 23.55)
- Pruneau D'agen Maison Roucadil (Similarity score: 23.55)
- Pruneaux D'agen Fourrés (Similarity score: 23.55)
- Maison Roucadil Pruneaux D'agen Fourrés (Similarity score: 23.55)
- Coufidou Pruneaux D'agen Fourrés (Similarity score: 23.67)
- Union Des Pruniculteur De France Pruneaux D’agen Fourres (Similarity score: 26.07)
- Lous Delicious Pruneaux D'agen Fourrés (Similarity score: 26.07)
- La Roumanière Figues De Provence (Similarity score: 28.73)
- Doce De Abobora (Similarity score: 30.64)
- Brousse Vergez Dattes Deglet Nour (conditionnée) (Similarity score: 31.58)
- Hacendado Dulce De Membrillo (Similarity score: 32.57)
- Heirler Bio Birnenfein (Similarity score: 33.45)
- Medjoul Datteln (Similarity score: 35.70)
- Pruneaux D'agen Fourrés (Similarity score: 36.80)