Napoleon dessert
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1247kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1247kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.51g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.51g |
| Saturated Fat | 8.77g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 55.54148195060164% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 8.8g |
| Score | 16 |
| Sodium | 228mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228mg |
| Sugars | 17.54g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17.54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Les P'tits Amoureux Le Tourteau (Similarity score: 14.16)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Whole Foods Market, Coconut Raspberry Cream Cake (Similarity score: 15.50)
- Boncolac Gâteau Basque (Similarity score: 16.25)
- Fresh&easy Flakey Pastry (Similarity score: 17.53)
- Rewe Feinkost Pastéis De Nata (Similarity score: 17.76)
- Nickles, Nickles Bakery Inc Apple Sweet Rolls (Similarity score: 18.06)
- Nickles, Nickles Bakery Inc Sweet Rolls (Similarity score: 18.06)
- Toasted Coconut Cream Pie (Similarity score: 18.45)
- Fruit Bites (Similarity score: 19.44)
- Panarama Inc Cheeesecake (Similarity score: 19.65)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 19.82)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 19.82)
- Pains Aux Raisins Aop X 2 (Similarity score: 19.82)
- Leclerc Pain Au Raisin Leclerc (Similarity score: 19.82)
- Harris Teeter Cinnamon Honey Pecan (Similarity score: 21.19)
Ingredients List
- Water
- Whey Protein
- Salt
- Vanilla Extract
- Egg
- Powdered Sugar
- Glaze
- Water
- Sugar
- Corn Syrup
- E440a
- Butter
- E330
- E202
- Artificial Flavouring
- E407
- E339
- E223
- Paprika
- Cream Stabilizer
- Turmeric
- Baking Powder
- Flour
- Fondant
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Potato Starch
- Tapioca Starch
- Palm Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)