Nafta Foods & Packaging Ghost Cookie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1849kj (442 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 5 |
| Energy Value | 1849kj (442 calories/kcal) |
| Fiber | 1.1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.26g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.26g |
| Saturated Fat | 2.63g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 22.711571675302245% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 22.7% |
| Saturated Fat Value | 2.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 189mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 189mg |
| Sugars | 44.21g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 44.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Giant Eagle, Glazed Decorated Cookie (Similarity score: 0.00)
- Nafta Foods & Packaging Nafta Foods & Packaging, Vanilla Pumpkin Cookies (Similarity score: 0.00)
- Glazed Decorated Cookie (Similarity score: 0.00)
- Cafe Time Marmorkuchen (Similarity score: 15.92)
- Two Bite Brownies With Cream Cheese Frosting (Similarity score: 18.10)
- Supersol Cereales Rellenos De Chocolate Y Avellana (Similarity score: 18.58)
- Target Stores S'mores Mini Brownies (Similarity score: 18.67)
- S'mores Two Bite Brownies (Similarity score: 18.67)
- Two Bite Brownies (Similarity score: 19.76)
- Browines With Halloween Sprinkles & Frosting (Similarity score: 20.75)
- Cas Sucrer Carquinyols De Xocolata Amb Avellana (Similarity score: 20.98)
- Céréales Fourrées Au Lait (Similarity score: 21.12)
- Spar Zitronenkuchen (Similarity score: 21.65)
- Milk Candy Wafer With Nuts (Similarity score: 21.69)
- Brownies With Cream Cheese Frosting (Similarity score: 21.94)
Ingredients List
- Cookies
- Vegetable Shortening
- Invert Sugar
- Whole Egg
- Skimmed Milk Powder
- E500ii
- Salt
- Artificial Flavouring
- Icing Decorations
- Egg White
- E171
- E375
- Sugar
- Soy Protein
- Vegetable Shortening
- Corn Starch
- E414
- E336i
- Salt
- Ammonium Alum
- Artificial Flavouring
- Colour
- Iron
- E1100
- E300
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Sugar
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)