Nacional +Fibra
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1506kj (360 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 4 |
| Energy Value | 1506kj (360 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0.8g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 27.586206896551722% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.6% |
| Saturated Fat Value | 0.8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 320mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 320mg |
| Sugars | 15g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Auchan Bran Flakes (Similarity score: 0.00)
- Leader Price Briochettes Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 11.75)
- Kraft Velveeta Shells & Cheese (Similarity score: 16.99)
- Ja!,rewe Paniermehl (Similarity score: 18.61)
- Tipiak Preparation Pour Taboulé (Similarity score: 20.07)
- Carrefour Briochettes Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 20.35)
- Leader Price Brioche Tressée Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 20.71)
- Redner's Warehouse Markets Gourmet Muffins (Similarity score: 24.32)
- Ralcorp Holdings Inc Breakfast Blendables Multigrain Hot Cereal Kit (Similarity score: 24.93)
- Cinnamon Coffee Cake Muffins (Similarity score: 24.99)
- Penny Barretta Di Cereali (Similarity score: 25.01)
- Italians Do It Better Gressins (Similarity score: 25.19)
- Brioche Tressée (Similarity score: 27.02)
- Plum Cake (Similarity score: 27.46)
- Bakery Sour Creme Pudding Cake, Sour Creme (Similarity score: 27.51)
Ingredients List
- Whole Wheat
- Vitamins
- Thiamin
- E101
- Pantothenic Acid
- Vitamin B6
- Biotin
- Folic Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)